Dijital Arşiv Çözümlerimiz

Arşiv Nedir?

Arşivler, insanların bilgi bulmak için gittikleri yerdir. Fakat kitaplıktaki kitaplardan bilgi toplamak yerine, arşivlerde araştırma yapan insanlar mektup, rapor, not, not, fotoğraf, ses ve video kayıtları ve diğer birincil kaynaklardan elde edilen ilk elden verileri ve kanıtları toplarlar.

Farkında olsun ya da olmasın, her insanın evinde bir arşivi vardır. Çalışmada bir dosya dolabında, bodrum katındaki bir kutuda, tavan arasında bir sandıkta veya hatta üçünde de olabilir. Bu sizin kişisel arşivleriniz: Önemli etkinlikleri ailenizin geçmişinden kaydeden bir materyal koleksiyonudur.

İster inanın ister inanmayın, ailenizin arşivleri ile yerel, bölgesel veya ulusal arşivler arasında benzerlikler vardır. Arşivin amacı tüm olayları, bir olayın meydana geldiğini kanıtlamak, bir şeyin nasıl gerçekleştiğini açıklamak veya finansal ya da duygusal nedenlerle kanıtlamaktır. Tüm arşiv türleri birden fazla yerde saklanabilir. Hem kişisel arşivler hem de daha büyük arşivler, mektuplardan fotoğraflara, filmlere, veritabanlarına, resmi belgelere ve daha fazlasına kadar çeşitlilik gösteren çeşitli materyaller saklar.

Dijital Arşiv Nedir ?

Dijital arşivler, bir veya daha fazla sayısal bilgi nesnesi koleksiyonunu, bilgiye uzun vadeli erişim sağlama amacıyla depolayan bir depodur. Dijital arşivler sofistike, çok katmanlı bir depolama sistemi veya bir kişinin ev bilgisayarında bir C: \  sürücüsü olabilir.

Dijital bir arşiv, dijital nesnelerin organize veya yapılandırılmış bir organizasyonu ve nesneleri tanımlayan üst veriler olarak tanımlanabilir. Dijital bir nesne bir kitap, fotoğraf, ses, harita, sayısal dosya veya video klip olabilir.

Ekspres-Bim, kamu ve özel sektör kurumlarında oluşturulmuş her tür dokümanın, bilimsel araştırmaların, tarihi dokümanların kalıcı olarak kullanılabilirliğine ve korunmasına ve dijital dosya formatlarının yeni teknoloji standartlarına uygun hale getirilerek dönüştürülmesi ve güncellenmesi yoluyla erişilebilirliği sağlamayı taahhüt etmektedir. Kendi dijital arşivimizi sürdürmenin yanı sıra kamu ve özel sektör organizasyonlarıyla da işbirliği içinde çalışıyoruz.

 

Dijital Arşiv Tarama Çözümleri için;